Text Box: Muzeju
Hit Counters
Web Counter

Arhīvs

Jaunumi un aktualitātes

2017.gada 20.maijā notiks starptautiskās akcijas “Muzeju nakts 2017” pasākums

 

Pasākuma programma

19.00—19.30 ekspozīcijas „...bet sirdī visu mūžu nesu saules dienu, no tēva mājas mīļās pasaules...” atklāšana (Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objekts „Jaunsaimnieka māja);

19.30 – 20.00 J.Soikāna Ludzas mākslas skolas audzēkņu izstādes “Laikā Ludzā” atklāšana;

20.00 – 21.30 Salnavas amatierteātra izrāde;

21.30 – 23.30 Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālo administrāciju “Laika rata pieturas Latgales dabā”.

1.pietura  informatīvi – izglītojošā “ 1957, 1977, 2017 ..“

 Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Ludzas apkārtnē -jubilāres

2.pietura  informatīvi-aicinošā “Pļava.  Toreiz un tagad.”

Aicinām pasākuma dalībniekiem nākt un dalīties ar stāstiem,  atmiņām un fotogrāfijās fiksētiem brīžiem  par to, kādas bija pļavas/ganības   viņu vecāku vai vecvecāku saimniecībās  pirms gadiem  piecdesmit, divdesmit un kas notiek ar pļavām šobrīd.

3.pietura  informatīvi-radošā “ Laiki mainās, daba arī”

--Vecs koks – bagātība vai posts

 - Klimata pārmaiņu atstātās pēdas

4.pietura  informatīvi-izzinošā “Dabas skaitīšana”

 

Ludzas Lielajā sinagogā no  22.00 – 23.00 notiks klezmermūzikas koncerts.

 

Laipni aicināti!

Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā ievērojamā poļu ceļotāja, žurnālista un sabiedriskā darbinieka Antonija Ferdinanda Osendovska (1876-1945) grāmatu "Cilvēku, zvēru un dievu zemē". Tajā attēloti autora piedzīvojumi un pārdzīvojumi politisko kaislību piesātinātajā un Krievijas pilsoņu kara plosītajā Sibīrijā 1919.-1920. gadā, kā arī Mongolijā un Tibetā. Bēgot no boļševikiem, Osendovskis, daudzkārt skatījies nāvei acīs, ieradies vietās, kur nekad nebija kāju spēris eiropietis, ticies ar Altajā un Mongolijā dzīvojošajām ciltīm un vietējiem budistu lamām, iepazinies ar asiņaino baronu vācbaltieti Romānu Ungernu fon Šternbergu - vienu no pēdējiem Krievijas ģenerāļiem, kas pretojās boļševiku režīmam. Grāmata iemantojusi pasaules slavu. Pirmoreiz tā izdota 1921. un 1922. gada mijā angļu valodā Ņujorkā, kur autoram bija laimējies nokļūt uzreiz pēc Āzijā piedzīvotā. Vēlāk, kad Osendovskis pārcēlās dzīvot uz Poliju, tā iznāca arī poļu valodā. A. F. Osendovskis dzimis Ļucinas pilsētā toreizējā Krievijas impērijas Vitebskas guberņā jeb Ludzā. No Polijas vidienes nākusī Osendovsku ģimene Ludzā bija atradusi patvērumu pēc poļu nacionālās revolūcijas apspiešanas 19. gadsimta 60. gados. Latgalē mazais Antonijs nodzīvoja savus pirmos trīs mūža gadus. Pēc Henrika Senkeviča A. F. Osendovskis ir visvairāk tulkotais poļu rakstnieks - 142 dažādi viņa darbi tulkoti 19 valodās.

Grāmatas "Cilvēku, zvēru un dievu zemē" prezentācija notiks 2017.gada 16. maijā plkst. 12.00 . Ar lekciju "Osendovskis - rakstnieks, ceļotājs, piedzīvojumu meklētājs" uzstāsies grāmatas tulkotājs Rišards Labanovskis, Latvijas radio žurnālists, politiķis un sabiedrisks darbinieks un Valdis Klišāns, vēsturnieks, vēstures mācību grāmatu autors, kura lekcijas nosaukums "A.F. Osendovska "Cilvēku, zvēru un dievu zemē", raugoties no Latvijas".

Šī gada 7. jūnijā tika atklāta izstāde „Es piederu šeit”. To organizē Izraēlas vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Ludzas Novadpētniecības muzeju. Ceļojošā izstāde ir iespēja bērnu grāmatu ilustrācijās iepazīt Izraēlas dzīvi laikā posmā no valsts veidošanās 1948. gadā līdz 2014. gadam. Izlasot izstādes nosaukumu, rodas jautājums:  ko tādu īpašu var vēstīt bērnu grāmatu ilustrācijas. Izrādās, ka tā ir bagātīga informācija par tautas dzīves veidu, tradīcijām, modi, paradumiem. Redzam, kā ir mainījusies dzīve valstī, kā veidojušies kibuci, kādas ir bijušas daudzdzīvokļu mājas pēc valsts veidošanās, kādas tās ir tagad, ar ko nodarbojušies bērni brīvajā laikā agrāk un mūsdienās.

(Pirmā no labās) Ludzas  Novadpētniecības muzeja direktore M.Bule apsveica ar izstādes atklāšanu ārkārtas un pilnvaroto Izraēlas vēstnieci Latvijā Lironnes Bar-Sadē (pirmā no kreisās)

Saulainajā 10.jūnija dienā,  Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļā varēja redzēt neparastu ainu – dažāda vecuma sievietes adīja un tamborēja. Tā tika atzīmēta Starptautiskās publiskās adīšanas diena. Šo akciju Ludzā organizēja biedrība “Musturprieks”, lai kopā vienotos adīšanas priekā. Pasaulē šai dienai ir vairāk kā desmit gadu sena pagātne un tā tiek rīkota ar mērķi, pievērst apkārtējās sabiedrības uzmanību adīšanai kā aizraujošai nodarbei. Tā ir vienreizēja iespēja satikties šī amata pratējiem vienkopus un risināt sarunas par šo tēmu. Adītāju pulkam varēja pievienoties arī vienkārši garāmgājēji, jo bija sarūpētas gan dzijas, gan adāmadatas.


Adīšana un tamborēšana ir ne vien azartisks vaļasprieks, ar ko var nodarboties gan vienatnē, gan draugu pulkā, gan arī publiski, bet arī nodarbe, kuras rezultātā top skaistas un neparastas lietas. Tādas varēs apskatīt 2017.gada 29.jūnijā plkst. 15.00 izstādes “Musturprieks” atklāšanas laikā! Laipni lūdzam!

 

Ludzas muzejs ir saņēmis Gada balvu "Zelta puteklis 2016" un Atzinības rakstu

26.maijā Starptautiskajā Muzeju dienā muzejniekiem tika pasniegtas Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas "Zelta puteklis 2016" balvas. Konkurss norit jau astoto gadu un tā mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu un kvalitatīvu muzeju nozares attīstību Latvijā un veidot pozitīvu publicitāti, uzsverot radīto produktu kvalitāti, radošumu, pieejamību un nozīmi sabiedrībai.

Ludzas Novadpētniecības muzejs saņēma Gada balvu "Zelta puteklis" 2016" nominācijā "Gada ekspozīcija" - par ekspozīcijas izveidi Ludzas Lielajā sinagogā. Ekspozīcija sniedz daudzpusīgu priekšstatu par Austrumlatgales ebreju kopienas vēsturi, tradīcijām un kultūru. Lūgšanu zālē restaurētas mēbeles un atjaunots oriģinālais interjers (veiksmīgi sadzīvo divas funkcijas: saglabāta sinagogas kā dievnama funkcija (jebkurā laikā var noturēt lūgšanu, ja ir 10 pilngadīgi vīrieši) un sinagoga funkcionē kā muzeja struktūrvienība). Bijušajā mācību telpā izveidota ekspozīcija, kura veltīta Franku ģimenei. Izveidots 20.gs.s. fotodarbnīcas paviljona interjers, kā arī multimediālā ekspozīcija par Vulfa un Herca Franku radošo mantojumu. Apmeklētāji var apskatīt 20.gs. 30.gadu Ludzas ielas vēsturisku rekonstrukciju.

Mūsu muzejs saņēma arī Atzinības rakstu par mārketinga aktivitātēm.

Gada balvas "Zelta puteklis" ieguvēji tiek noteikti konkursa kārtībā. Balvu piešķir par izciliem darba rezultātiem Latvijas muzeju nozarē.