Text Box: Muzeju
Hit Counters
Web Counter

Arhīvs

2017.gada 23.februārī tika atklāta Džeinas Gavares gleznu izstāde “Sieviete – daba, sieviete -zieds”. Tā ir pirmā autores personālizstāde. Ļoti patīkami, ka mākslinieces debija notika Ludzā.

Raksturojot sevi, Džeina Gavare uzsver, ka esot dziesminiece un saka, ka “radīt ir skaisti, radīt ir visas cilvēces uzdevums”.  Radio klausītāji ļoti labi pazīst autores balsi pēc viņas dziesmu atskaņojumiem Latgales Radio ēterā.

Ludzas Lielā sinagoga saņēma balvu konkursā „Latvijas Būvniecības Gada balva” 

Pēdējos gados Latvijā tiek organizēts konkurss „Latvijas Būvniecības Gada balva” . Šogad konkursam kopumā tika pieteikti 88 objekti dažādās nominācijās. Tika pieteikti objekti no Latvijas – Rīgas, Rīgas rajona, Mārupes, Embūtes, Kuldīgas, Bauskas, Ķekavas, Kocēnu novada, Jūrmalas, Jelgavas un Jelgavas rajona, Ādažiem, Olaines, Nīcas, Dundagas, Madonas novada, Turaidas, Tadenavas, Tukuma, Ventspils, Alūksnes, Kazdangas, Ludzas, kā arī Latvijas pilsoņu būvēti vai pasūtīti objekti Zviedrijā, Igaunijā, Krievijā.

Konkursa rezultāti tika paziņoti svinīgajā ceremonijā 2017.gada 6.martā, kurā piedalījās valsts institūciju, pašvaldību pārstāvji, diplomāti, uzņēmumu vadītāji, būvinženieri, arhitekti, nekustamo īpašumu projektu attīstītāji.

Atklāta Dž.Gavares gleznu izstāde

„Sieviete—daba, sieviete—zieds”

Papildināta Ludzas Novadpētniecības muzeja numismātika kolekcija

 

Mūsu ikdiena nav iedomājama bez naudas, jo tā ir tik nepieciešama, lai iegādātos dažādas preces un norēķinātos par pakalpojumiem. Visos laikos cilvēki ir tiekušies iegūt naudu, jo tieši tā var nodrošināt materiālā ziņā pārtikušu un stabilu  dzīvi.

Monētas ir mūsdienu laika rita liecinieces. Tās mums stāsta par naudas vareno spēku un nabadzības bezspēcību, par kariem un uzvarām, par valstu uzplaukuma un krīzes laiku.

Ludzas Novadpētniecības muzejā ir savākta bagāta un daudzveidīga numismātikas kolekcija ar vairāk kā 2500 monētu un naudas zīmju. Kolekcijā iekļauti gan Latvijas teritorijā izlaistie maksāšanas līdzekļi, gan citās valstīs izdotā nauda. Numismātikas kolekcijā plaši pārstāvētas eksotisko zemju monētas, kuras krājumā nonākušas, pateicoties dāvinātājiem, kuri  no saviem ārzemju ceļojumiem kā piemiņu atveduši apmeklēto valstu monētas. 2017.gada sākumā krājums tika papildināts ar mūsdienu monētām , kas lietotas kā maksāšanas līdzeklis Šrilankā, ASV, Marokā, Taivānā, Malaizijā un Taizemē. Muzejs pateicas visiem, kas aktīvi piedalās numismātikas kolekcijas papildināšanā.

Šogad martā Ludzas Novadpētniecības muzeja krājums tika papildināts ar  5 Viktora Vaskāna darbiem, tos muzejam ir dāvinājusi ludzāniete Valentīna Klimašina.

V.Vaskāns „Ainava”, a/e, 60 x 46 cm

Marta beigās, kad mostas daba, gaisā virmo pavasara dvesma un siltie saules stari gulst dvēselē, Ludzas Novadpētniecības muzejā  2017. gada 22. martā tika atklāta V.Paura akvareļu izstāde “Pavasara melodija”. Savos darbos autors iemūžinājis Latgales ainavas un klusās dabas. Šo juteklisko pasauli pasākuma apmeklētājiem lieliski papildināja Viktora Kustrova un Denisa Zinovjeva muzikālais priekšnesums.

Atklāta V.Paura akvareļu izstāde

„Pavasara melodija”

(Otrais no labās) mākslinieks V.Paurs kopā ar dzīvesbiedri un kolēģiem

Ludzas novada pašvaldība izsludina pieteikšanos uz vakanto Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas uzrauga (sezonas) amatu (uz noteiktu laiku – no 18.04.2017. līdz 31.10.2017.).

Pretendentam izvirzītās prasības:

· vidējā vai augstākā izglītība;

· labas valsts valodas zināšanas, pozitīvi tiek vērtēta prasme sazināties kādā no svešvalodām;

· prasme veidot pozitīvu saskarsmi ar muzeja apmeklētājiem un darbiniekiem, komunikabilitāte, precizitāte;

· ar muzeja krājuma pārvaldību saistīto normatīvo aktu pārzināšana un prasme pielietot praksē;

precizitāte un augsta atbildības sajūta.

Amata pienākumi:

· Veikt ieejas maksas iekasēšanu, biļešu uzskaiti noteiktajā kārtībā, apmeklētāju reģistrāciju;

· Veikt Brīvdabas ekspozīcijas objektu un priekšmetu ikdienas uzkopšanu;

· Veidot pozitīvu komunikāciju ar muzeja apmeklētājiem, prast atbildēt uz apmeklētāju jautājumiem, pastāstīt par Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objektiem un priekšmetiem;

· Nodrošināt kārtību Brīvdabas nodaļas objektos;

Nodrošināt Nacionālā muzeja krājuma saglabāšanu.

Pieteikumu termiņš – līdz 2017. gada 11. aprīlim plkst. 17.00.

Iesniedzamie dokumenti:

–  CV;

– izglītību un tālākizglītību apliecinošu dokumentu kopijas.

Dokumenti ar norādi “Konkursam uz Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas uzrauga (sezonas) amatu” jāiesniedz personīgi vai sūtot pa pastu: Raiņa ielā 16, Ludzā, Ludzas novadā, LV-5701. Tālr. uzziņām: 65723931.

Aprīlī tradicionāli tiek atzīmētas Putnu dienas. 2017.gada 7.aprīlī sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālo administrāciju Ludzas Novadpētniecības muzejā tika organizēts pasākums "Satiec Putnu dienas Ludzā!". Visiem pasākuma dalībniekiem bija iespēja uzzināt par Latgalē dzīvojošām putnu sugā, to mājokļiem, piedalīties viktorīnā un pašam izgatavot putnu būrīti, kuru varēja paņemt līdzi un piestiprināt pie savām mājām.

Jaunumi un aktualitātes

2017.gada 20.maijā notiks starptautiskās akcijas “Muzeju nakts 2017” pasākums

 

Pasākuma programma

19.00—19.30 ekspozīcijas „...bet sirdī visu mūžu nesu saules dienu, no tēva mājas mīļās pasaules...” atklāšana (Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objekts „Jaunsaimnieka māja);

19.30 – 20.00 J.Soikāna Ludzas mākslas skolas audzēkņu izstādes “Laikā Ludzā” atklāšana;

20.00 – 21.30 Salnavas amatierteātra izrāde;

21.30 – 23.30 Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālo administrāciju “Laika rata pieturas Latgales dabā”.

1.pietura  informatīvi – izglītojošā “ 1957, 1977, 2017 ..“

 Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Ludzas apkārtnē -jubilāres

2.pietura  informatīvi-aicinošā “Pļava.  Toreiz un tagad.”

Aicinām pasākuma dalībniekiem nākt un dalīties ar stāstiem,  atmiņām un fotogrāfijās fiksētiem brīžiem  par to, kādas bija pļavas/ganības   viņu vecāku vai vecvecāku saimniecībās  pirms gadiem  piecdesmit, divdesmit un kas notiek ar pļavām šobrīd.

3.pietura  informatīvi-radošā “ Laiki mainās, daba arī”

--Vecs koks – bagātība vai posts

 - Klimata pārmaiņu atstātās pēdas

4.pietura  informatīvi-izzinošā “Dabas skaitīšana”

 

Ludzas Lielajā sinagogā no  22.00 – 23.00 notiks klezmermūzikas koncerts.

 

Laipni aicināti!

Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā ievērojamā poļu ceļotāja, žurnālista un sabiedriskā darbinieka Antonija Ferdinanda Osendovska (1876-1945) grāmatu "Cilvēku, zvēru un dievu zemē". Tajā attēloti autora piedzīvojumi un pārdzīvojumi politisko kaislību piesātinātajā un Krievijas pilsoņu kara plosītajā Sibīrijā 1919.-1920. gadā, kā arī Mongolijā un Tibetā. Bēgot no boļševikiem, Osendovskis, daudzkārt skatījies nāvei acīs, ieradies vietās, kur nekad nebija kāju spēris eiropietis, ticies ar Altajā un Mongolijā dzīvojošajām ciltīm un vietējiem budistu lamām, iepazinies ar asiņaino baronu vācbaltieti Romānu Ungernu fon Šternbergu - vienu no pēdējiem Krievijas ģenerāļiem, kas pretojās boļševiku režīmam. Grāmata iemantojusi pasaules slavu. Pirmoreiz tā izdota 1921. un 1922. gada mijā angļu valodā Ņujorkā, kur autoram bija laimējies nokļūt uzreiz pēc Āzijā piedzīvotā. Vēlāk, kad Osendovskis pārcēlās dzīvot uz Poliju, tā iznāca arī poļu valodā. A. F. Osendovskis dzimis Ļucinas pilsētā toreizējā Krievijas impērijas Vitebskas guberņā jeb Ludzā. No Polijas vidienes nākusī Osendovsku ģimene Ludzā bija atradusi patvērumu pēc poļu nacionālās revolūcijas apspiešanas 19. gadsimta 60. gados. Latgalē mazais Antonijs nodzīvoja savus pirmos trīs mūža gadus. Pēc Henrika Senkeviča A. F. Osendovskis ir visvairāk tulkotais poļu rakstnieks - 142 dažādi viņa darbi tulkoti 19 valodās.

Grāmatas "Cilvēku, zvēru un dievu zemē" prezentācija notiks 2017.gada 16. maijā plkst. 12.00 . Ar lekciju "Osendovskis - rakstnieks, ceļotājs, piedzīvojumu meklētājs" uzstāsies grāmatas tulkotājs Rišards Labanovskis, Latvijas radio žurnālists, politiķis un sabiedrisks darbinieks un Valdis Klišāns, vēsturnieks, vēstures mācību grāmatu autors, kura lekcijas nosaukums "A.F. Osendovska "Cilvēku, zvēru un dievu zemē", raugoties no Latvijas".

Ludzas Novadpētniecības muzeja darba laiks svētku dienās

1.maijā—brīvdiena, 2.maijā 8.00—17.00, 3.maijā 8.00  - 16.00, 4.maijā 10.00—15.00,  5.maijā 8.00—17.00, 6.maijā 10.00—17.00.

 

Ludzas Lielās sinagogas darba laiks svētku dienās

1.maijā—brīvdiena, 2.maijā 13.00—17.00, 3.maijā 13.00  - 16.00, 4.maijā 10.00—15.00,  5.maijā 13.00—17.00, 6.maijā 10.00—14.00.