Atklāta A.Vituškina keramikas darbu izstāde

2018.gada 27.setpembrī tika atklāta mūsu novadnieka A.Vituškina keramikas darbu izstāde “Māla pārvērtības”. Šis gads māksliniekam ir ļoti simbolisks un izstāde ir kā nozīmīgs A.Vituškina atskaites punkts – aprit 65.dzīves jubileja un 45 gadi, kopš keramiķis pievērsies mālam. Ar mūsu pilsētu māksliniekam saistās gaišās bērnības atmiņas: viņš esot dzimis Ludzā, mūsu skaistajā pilsētā aizvadīti pirmie astoņi viņa dzīves gadi, līdz brīdim, kad ģimene pārcēlās uz Rēzekni.

Kā atzīst pats autors viņa aizraušanās ar keramiku notika vienā mirklī. Apmēram 10 gadu vecumā Ludzas Novadpētniecības muzejā telpās nopirka Latgales keramiķa Antona Šmulāna izgatavotu  svilpaunieku. Vēlāk nolēmis papētīt citus mākslinieka veidotos darbus un nolēmis, ka savu nākotni saistīs tikai un vienīgi ar mālu.

Pēc dienesta PSRS bruņotajos spēkos Anatolijs nolēmis īstenot savu bērnības sapni un uzsākt keramiķa gaitas. Daudz māla ir pārvērties par mākslas darbiem mākslinieka rokās līdz 1982.gadam, kad viņam tika piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums.

Pats atzīst, ka sirdij tuvākā viņam ir svečturu veidošana, tāpēc arī savu darbnīcu nolēmis nosaukt “Svečturīši”.

Izstādē apmeklētāji var aplūkot gan svečturus, gan trauku servīzes tradicionālajos Latgales keramikai raksturīgajos brūnajos un zilajos toņos, kā arī šķīvjus, melno neglazēto keramiku un citus interesantus darbus.

Izstādes atklāšanā Ludzas Novadpētniecības muzeja direktores p.i. I.Matvejenko novēlēja māksliniekam stirpu veselību, daudz panākumu radošajā darbā un atrast kādu skolēnu, kuram nodot savu pieredzi, jo keramiķu Latgalē kļūst arvien mazāk un Latgales keramikas tradīcijas niepieciešams saglabāt un attīstīt.

Pats mākslinieks gan uzsver, ka mālu rokās ir jājūt, to iemācīt nevar. Laipni aicināti apskatīt A.Vituškina māla pārvērtību pasauli!