Visaginas pilsētas bibliotēkas Mākslas galerijā atklāta Ludzas Novadpētniecības muzeja ceļojošā izstāde “Ludzas ielu poirtreti”.

Jau ilgus gadus Ludzas Novadpētniecības muzejs sadarbojas ar Visaginas pilsētas bibliotēkas Mākslas galeriju. Katru gadu Māklas galerijā tiek atklāta kāda no Ludzas Novadpētniecības muzeja darbinieku veidotajām izstādēm. Šogad Visaginas pilsētas iedzīvotājiem tiek piedāvāta unikāla iespēja iepazīties ar bagāto Ludzas pilsētas vēsturi un,  raugoties fotogrāfijās, veikt virtuālo pastaigu pa mūsu pilsētas ielām. Izstādē apskatāmas gan mūsdienu Ludzas fotogrāfijas, kuru autore ir LdNM ekspozīciju un izstāžu kuratore J. Supova, gan arī 20. gs. sākuma fotogrāfu darbi no LdNM krājuma, kas  aicina izstādes apmeklētājus doties aizraujošā ceļojumā pagātnē.

Doma izveidot šo izstādi radās pēc tam, kad 2017. gadā Ludzas Novadpētniecības muzejs izdeva grāmatu – fotoalbumu “Ludzas ielu portreti”. Šis izdevums ludzāniešiem  izraisīja daudz pozitīvu emociju, jo tajā atainoti tie skati, kuri daudziem pilsētniekiem ir bijuši mīļi kopš bērnības. Taču vēstures rats nemitīgi griežas un pāršķir aizvien jaunas pilsētas dzīves lapaspuses – Ludza pārvēršas, kļūst moderna. Bet katram no mums kaut uz īsu mirkli gribas nokļūt savā bērnības zemē, izstaigāt sirdij tik tuvās savas dzimtās pilsētas ieliņas.

Taču, lai uzgleznotu lasītāja dvēselē pilsētas ielu portretu, ar fotogrāfijām vien ir par maz, lasītājam nepieciešams izjust laikmeta elpu, ko sniedz fotogrāfiju apraksti. Veidojot tos, mēs, muzeja darbinieki, izmantojām ļoti daudzus avotus: gan grāmatas, gan avīzes un, protams, ilgdzīvotāju atmiņas, jo tās dod vienreizēju iespēju ielūkoties laikmetā un piešķir mūsu vēstījumam īpašu kolorītu.

2019.gada 6.novembrī Visaginas pilsētas bibliotēkas Mākslas galerijā tika atklāta izstāde“Ludzas ielu poirtreti”. Ir jāatzīst, bija ļoti patīkami, ka Ludzas Novadpētniecības muzeja rīkotie pasākumi ieguvuši savu pastāvīgo auditoriju šajā Lietuvas pislētā. Zālē pulcējās daudz dažāda gada gājuma cilvēku: gan tie, kuri paši bija Ludzā, gan tie, kuri dzirdēja mūsu pilsētas nosaukmu pirmo reizi. Visaginas bibliotēkas direktore pateicās par izveidojušos ilgstošo radošo sadarbību. Atklāšanas pasākumā izstādes apmeklētāji baudīja Ludzas dzejnieku J. Arbuzovas un A. Jakimova dzejas vārsmas un ieklausījās izstāžu un ekspozīciju kuratora V.Dzevaltovska vēstījumā par ludzāniešu likteņiem un pilsētas vēsturi. Klātesošajiem tas radīja patiesu interesi par mūsu pilsētu un radīja vēlmi apmeklēt Ludzu un pašu acīm baudīt attēlos redzamos skatus un kultūrvēsturiskos pieminekļus. Pasākums noritēja sirsnīgā gaisotnē un Ludzas pilsētas ielu portreti atstāja izstādes apmeklētāju sirdīs daudz gaišu emociju.