Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas karte

Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas karte
Rija P.Vilcāna keramikas darbnīca Dūmistaba Zemnieka dzīvojamā māja Naftas motors

Rija

Rija celta 1927.gadā. Uz Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļu pārvesta 1970.gadā no Ciblas novada Pušmucovas pagasta Šmatu ciema.. Zem kopējā jumta atrodas 2 galvenās telpas: rija labības žāvēšanai un kuls labības kulšanai un vētīšanai, kā arī piebūve ar piedziņu linu mīstāmajai mašīnai. Šī saimniecības ēka, kur smagā kulšanas darbā tika aizvadīta ne viena vien nakts, ir bijusi pati lielākā celtne Latgales zemnieku sētā. 2014. - 2015. gadā ar Lauku atbalsta dienesta un Ludzas novada pašvaldības atbalstu tika īstenots LdNM Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objekta “Rija” renovācijas projekts. Atjaunotajā Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objektā “Rija” ir iekārtota ekspozīcija, kas rāda Latgales lauku ļaužu sūro darba ikdienu un ataino smago un darbietilpīgo linapstrādes procesu. Pilnībā restaurēti un atjaunoti ir arī rijā izvietotie linapstrādes darbarīki – mīstīklas, kulstīklas, pogaļu sukas, - un linu mašīnas, kas ļauj muzeja apmeklētājiem ne tikai demonstrēt linapstrādes procesu, bet arī pašiem izmēģināt visus darbarīkus.

P.Vilcāna keramikas darbnīca

Polikarpa Vilcāna keramikas darbnīca uz Ludzas Novadpētniecības Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļu pārvesta 1976.gadā no Preiļu rajona Gailumu pagasta Dūbu ciema. Līdz 1926.gadam ēka kalpojusi kā Vilcānu ģimenes dzīvojamā māja.

Dūmistaba

Unikālākais muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas eksponāts “Dūmistaba”. Celta XIX gs. I pusē. Uz Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas teritoriju pārvesta 1958.gadā no Ludzas rajona Istalsnas pagasta Bobīšu ciema ar visu inventāru. Mājā dzīvojis bezzemnieks A. Vrubļevskis.

Zemnieka dzīvojamā māja

Zemnieka dzīvojamā māja—celta 19,gs. II ceturksnī. Uz Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļu pārvesta 1957.gadā no Ludzas rajona Ciblas pagasta Voloju ciema. Objektā iekārtota ekspozīcija “Ludzas novada zemnieku dzīvesveids 19.gs.beigās — 20.gs.sākumā”.

Naftas motors

Ražots Vācijā 20. gadsimta 20. gados Heinriha Lanza uzņēmumā. Atvests no Ludzas rajona, Malnavas pagasta. Izmantots kā motors kuļmašīnu, gateru, dzirnavu, darbināšanai un kā lielu kravu vilcējs, dažkārt izmantoja arī zemes darbos.