Atklāta G.Zālītes-Misānes darbu izstāde


Ludzas pilsētas svētku ietvaros 2019.gada 10.augustā tika atklāta notika G.Zālītes-Misānes gleznu personālizstāde “Radītprieks”. Ar siltu un sirsnīgu muzikālo priekšnesumu mākslinieci apsveica Tihovsku ģimene.

Lai gan Gunita  dzimusi Pļaviņās viņas tēva dzimtā vieta Ludzas novadā. Tāpēc mūsu pilsēta viņai ir ļoti tuva un mīļa.

Raugoties Gunitas radītajā gleznās mēs redzam tajās sievieti – māti, jo tās gleznotas kopā ar meitu Amandu, sievieti – sievu, jo šīs gleznas ierāmētas ar gādīgā vīra rokām un sievieti – Latgales dabas jūsmotāju, jo daudzi skati, kas ir iemūžināti darbos, paveras turpat pa darbnīcas logu Rēzeknes novada Griškānu pagastā.

Mīlestība pret skaisto mudināja autori 2001.gadā iestāties Rēzeknes Mākslas vidusskolā, kuru Gunita pabeidza 2005.gadā.

Gunita izvēlējās vizuālās mākslas pedagoga profesiju, kuru apguva Daugavpils universitātē Mūzikas un mākslas fakultātē.

Taču apguvusi pedagoga kvalifikāciju 2011.gadā māksliniece nolēma iestāties Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē Glezniecības nodaļā, jo pati uzskata, ka tikai tas skolotājs var mācīt, kuram ir izpratne par mākslu.

Šobrīd māksliniece G.Zālīte-Misāne ar prieku atklāj un attīsta bērnos zīmēšanas talantus Adamovas speciālpamatskolā, kur viņa strādā par vizuālās mākslas pasniedzēju.

Izstādes atklāšanā ludzāniešiem tika dota unikālā iespēja ieskatīties mākslinieces gleznu pasaulē.

“Ir jāsaprot, ka tu esi visas pasaules sastāvdaļa. Tu vari sasniegt jaunus horizontus. Nav noteiktas stingras robežas, kur beidzas cilvēku pasaule un sākas dzīvnieku valstība. Nav “mūsu” un “viņu”. Ir tikai un vienīgi līdzās pastāvēšana. Mēs esam viens vesels”, – uzsvēra māksliniece.

Pēc mākslinieces uzrunas skatītāji varēja baudīt Gunitas gleznas Inta Augustovas muzikālajā pavadījumā. Mierīga, jutekliskas mūzikas skaņas bija ļoti tuvas tam noskaņojumam, ko autore paudusi savās gleznās.

Raugoties G.Zālītes-Misānes gleznās skatītājs uzreiz pamana mākslinieces izmantotās tehnikas ambivalenci. Blakus reālismā gleznotiem dabas skatiem, kuros Latgales daba uzrunā ar savu plašumu un skaistumu, mēs redzam arī jauktajā tehnikā gleznotos darbus, kas sniedz iespēju izdzīvot arvien jaunas sajūtas un emocijas.

Darbos atspoguļojas Mākslinieces dvēseles plašums. Ikvienu izstādes apmeklētāja skatienu uzreiz piesaista milzīgs skats ar vēršiem uzbrukumā. Glezna ir emocionāla un uzrunā skatītāju ar stipru emociju lādiņu.

Taču neskatoties uz stipru emocionālo piesatinātību darbi ir gleznoti pieklusinātajā krāsu gammā. Šī gamma atspoguļo mākslinieces intraverto darbu. Ziemas skati, gaišais, baltais miers – dvēseles tieksme pēc līdzsvara un dievišķā. Tikai acīgākais skatītājs var pamanīt šī ceļa posmus mākslinieces gleznās. Autore iemūžinot dabas skaistumu skaidri pasaka, ka skaistais ne tikai tas, kas paveras skatītāja priekšā, bet arī tas, kas slēpjas mākslinieka dvēselē.

2017.gadā Ludzas Novadpētniecības muzejs organizēja plenēru “Lūdzu uz Ludzu”, kurā piedalījās ar G.Zālīte – Misāne. Atklāšanas pasākumā gleznotāja pastāstīja, ka Ludza viņai vienmēr bijusi ļoti mājīga pilsēta it īpaši tāpēc, ka šeit dzīvo viņas vīra radi.

Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētājs E.Mekšs novēlēja māksliniecei panākumus radošajā darbā un apsveica klātesošos Ludzas pilsētas svētkos.