Atklāta izstāde “Esi sevī i vysā” (O.Kūkojs)


2025.gada 11.jūnijā Ludzas Novadpētniecības muzejā notika J. Soikāna Ludzas mākslas skolas 2024./2025. mācību gada absolventu noslēguma darbu izstādes “Esi sevī i vysā” atklāšana. Atklājot izstādi, skolas pedagoģe Iveta Ladusāne uzsvēra, ka pēc triju gadu pārtraukuma ir atjaunota tradīcija atklāt absolventu darbu izstādi muzejā.

J.Soikāna Ludzas mākslas skolas direktore Sandra Vorkale izstāstīja, ka, domājot par izstādes nosaukumu, tika izvēlēti Ontona Kūkoja vārdi “Esi sevī i vysā”. Sandra Vorkale uzsvēra, ka “katrs no mums ir sevī, katrs no mums ir visos un mēs visi visumā. Attiecībās starp mums rodas kopība”. Viņa novēlēja māksliniekiem radošu garu un spēju izpaust sevi mākslā.

LdNM direktore Milāna Bule, sveicot jaunos māksliniekus, novēlēja viņiem labus panākumus mākslas pasaulē un uzdāvināja mazas piemiņas dāvanas.

Izstādē eksponēti šī mācību gada absolventu iecerēti, izsapņoti un realizēti darbi materiālā, kas apliecina varēšanu un drosmi atklāt sevi.  Audzēkņu meklējumi un atradumi tīklojas iegūtajās prasmēs un iemaņās, kombinējot ar personīgo attieksmi, pasaules redzējumu un pedagoga klātesošo virzību.

Noslēguma darbi atspoguļo zīmēšanas, gleznošanas, datorgrafikas, kompozīcijas, veidošanas, tēlniecības un keramikas mācību priekšmetos iegūto un apgūto pedagogu – Intas Terentjevas, Ivetas Ladusānes, Inetas Zvonņikovas, Jolantas Krasnobojas- Bērziņas. Intas Strodes, Bulata Ratkeviča un Maijas Gailumas vadībā.

Īpašu noskaņu pasākuma laikā radīja Marikas Čerņavskas priekšnesums.

Iveta Ladusāne aicināja jaunos māksliniekus pastāstīt par saviem darbiem.

Rebeka Škavronska atklāja klātesošajiem, ka viņas gleznu cikla nosaukums ir “Lai dzīvo cirks!”. Gleznu galvenie varoņi ir viņas mājas mīluļi – kaķi. Rebeka uzskata, ka reizēm kaķi tā uzvedas, ka saimniece jūtas kā īstā cirkā.

Katrīna Baklāne savu gleznu ciklu nosaukusi “Rotāties mākslās”. Veidojot šo ciklu, viņa iedvesmojās no tautu dejām, jo pati ir aktīva deju kolektīva dalībniece. Savos darbos autore attēloja ornamentētos kroņus.

Jaunā māksliniece Simona Mikaskina savā diplomdarbā attēloja grupas biedru portretus Pikaso stilā.

Anželika Mutule datorgrafikā izveidoja kalendāru. Tajā viņa ievietoja pašas zīmētos darbus, kā arī atzīmēja savas ģimenes nozīmīgākos datumus.

Tatjana Vuškāne atklāja klātesošajiem, ka darbā atainots viņas bērnības sapnis – akvārijs ar zivtiņām. Sakarā ar to viņas diplomdarba nosaukums ir “Zelta zivtiņas”

Roksana Grahoļska izstāstīja, ka ideja dot vecajam mūzikas instrumentam otru dzīvi radās brīdī, kad viņa pašmācības ceļā sāka apgūt ģitārspēli. Roksana apgleznoja ģitāras korpusu, nomainīja stīgas un vectēva dāvana ieguva jaunu veidolu.