Atklāta izstāde “Gods kalpot Latvijai!”


Ieskandinot Latvijas Valsts simtgadi, 6. novembrī par godu Robežsardzes dienai Ludzas Novadpētniecības muzejā  tika atklāta izstāde “ Gods kalpot Latvijai! Austrumu robežas vēsture, robežsargu likteņi”.

Pasākums tika organizēts sadarbībā ar Valsts robežsardzes Ludzas nodaļu un Valsts robežsardzes koledžu. Klātesošos ar svinīgu uzrunu sveica  Valsts robežsardzes Ludzas nodaļas priekšnieks pulkvedis Ivars Ruskulis. Par muzikālo noformējumu un patriotiskās noskaņas radīšanu rūpējās Valsts robežsardzes koledžas koris diriģentes Kristīnes Zeltiņas vadībā. Klātesošos robežsardzes darbiniekus profesionālajos svētkos sveica  Valsts robežsardzes koledžas direktors Mariks Petrušins. Viņš uzsvēra, ka muzeja veidotā izstāde ir liels ieguldījums mūsu jauniešu  patriotiskajā audzināšanā. Izstādes tapšanā aktīvu darbību ņēma arī  Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes muzejs, deponējot Ludzas Novadpētniecības muzejam vērtīgus un interesantus eksponātus, kas ataino mūsdienu dienestu uz robežas. Pasākumā piedalījās un klātesošos sveica Ludzas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Maslovskis.

Katru gadu par godu valsts robežsardzes dienai tiek organizēts bērnu zīmējumu konkurss. Pasākuma laikā notika konkursa uzvarētju apbalvošana. Labākie darbi tika izvērtēti trīs vecuma grupās. I grupas līdz 7 gadiem uzvarētāji:

  1. vieta – Renārs Buļs
  2. vieta – Amanda Kadakovska
  3. vieta – Armands Rudzītis

 

II grupa 8 – 12 gadi

  1. vieta Ksenija Marušāka
  2. vieta – Vanessa Vasiļevska
  3. vieta – Loreta Ļeščinska

 

II grupa 13 – 18 gadi

  1. vieta – Zane Apele
  2. vieta Jeļizaveta Meļņikova
  3. vieta Aleksandra Tukiša

 

Konkursam iesūtītos darbus var apskatīt Ludzas Novadpētniecības muzejā.

 

            Izstāde “Gods kalpot Latvijai! Austrumu robežas vēsture, robežsargu likteņi” tapusi ar VKKF finansiālo atbalstu. Iecere par izstādes izveidi radās jau 2017. gadā, kad muzeja direktore Milāna Bule iesniedza  projekta pieteikumu. Projekts tika atbalstīts, tāpēc 2018. gadā sākās spraigs darbs pie tā realizācijas. Viens no interesantākajiem notikumiem projekta īstenošanas laikā – ekspedīcija uz Krivandu. Tās laikā muzeja darbiniekiem izdevās pierakstīt interesantus atmiņu stāstus par robežsargu dienestu un likteņa gaitām pirms Otrā Pasaules kara. Lidijai Kurcenbaumai, kura dzīvo Ciblas pagasta Krivandas ciemā,  jau ir 96 gadi, bet viņa labi atceras savus jaunības gadus. Un kā gan citādi, ja tieši viņas kāzu dienā Padomju Krievijas karaspēks šķērsoja  Latvijas robežu. 15. jūnijā 1940. gadā tika izsludināts kara stāvoklis, tāpēc uzreiz pēc laulību ceremonijas, kas notika tieši 15. jūnijā, viņas vīru Arvīdu izsauca uz kordonu. Robeža ar Krieviju vienmēr ir   prasījusi paaugstinātu apsardzību, jo, lai arī tā nav pati garākā robeža, taču dienests uz tās prasa daudz lielāku piesardzību.  Līdz ar to, pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas 1990. gada maijā par vienu no galvenajiem uzdevumiem LR augstākā Padome atzina  valsts robežas kontroles un aizsardzības nodrošināšanu.

Izstādes atklāšanas pasākumā piedalījās Valsts robežsardzes koledžas
Robežsardzes vēstures izpētes nodaļas vecākā speciāliste Dace Zariņa, kas sniedza ieskatu vēsturiskajā robežas izveidē un tās apsardzībā.

Latvijas simtajā gadadienā vēlreiz gribas atgādināt, ka, jēdziens “robeža” ir ne tikai līnija, kura nosaka valsts teritorijas robežu, bet arī simbolizē valsts suverenitāti! Aicinām visus interesentus iepazīties ar  izstādi “ Gods kalpot Latvijai! Austrumu robežas vēsture, robežsargu likteņi” Ludzas Novadpētniecības muzejā. Izstāde būs skatāma līdz decembra vidum.

Uzstājas VRS koledžas koris, vadītāja L.Dimpere

VRS Ludzas nodaļas priekšnieks I.Ruskulis pasniedz pateicību Ludzas novada domes priekšsēdētāja vietniekam V.Maslovskim

Bērnu zīmējumu konkursa uzvarētāju R.Buļu sveic VRS Ludzas nodaļas priekšnieks I.Ruskulis

VRS Ludzas nodaļas priekšnieks I.Ruskulis pasniedz pateicību Ludzas Novadpētniecības muzeja direktores p.i. I.Matvejenko