Atklāta P.Ostapceva gleznu izstāde


2020.gada 10.janvārī tika atklāta P.Ostapceva gleznu izstāde “Latgales krāsas”

Izstādes apskate ļauj ikvienam skatītājam izbaudīt krāsām bagāto Latgales dabu un rudens pilnbriedu, atrast acumirkļa skaistumu, kad vējš noglāsta trauslos magoņu ziedus, vai pasapņot par zilajām tālēm.

Rūpīga skatītāja acīm garām nepaslīdēs meistara meklējumi dažādu faktūru veidošanā uz audekla, izmantojot špakteļlāpstiņu un it kā pavirši veidojot vizuālās formas apveidus, gleznieciskās telpas veidošana, izmantojot biezu krāsu uzlicienu, to strukturējot vēlamajās formās ar biezu sareni, otas aso galu, citreiz autors faktūru veido ar nelieliem, sīkiem triepieniem.

P.Ostapcevs “Ludza”, audekls/eļļa, 2018

Mākslinieks Pāvels Ostapcevs, grafiķis un gleznotājs, dzimis 1958. gada 20. aprīlī Latvijas pilsētā Rēzeknē, kur pagāja viņa bērnības un skolas gadi. 1975. gadā iestājās tradīcijām bagātajā K. Savicka Penzas Mākslas skolā (Krievija), kuru 1979. gadā veiksmīgi pabeidza un atgriezās uz dzimto pilsētu Rēzekni.

1984. gadā uzņemts Mākslinieku savienības Jauno mākslinieku apvienībā. Kopš tā laika regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs (Krievija, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Anglija, Gruzija). Dzimtās puses dabas skaistums iedvesmo mākslinieku, kļūstot par galveno tēmu Pāvela Ostapceva radošajā darbībā, kurā viņš apvieno krievu mākslas skolas ietekmi ar Latvijas mākslinieku tradīcijām.

P.Ostapceva dalība izstādēs, jau sākot ar jaunības gadiem, ir regulāra. Interese par mākslu aizsākusies, apmeklējot toreizējā pionieru nama zīmēšanas pulciņu, nopietnākā nodarbē pāraugusi Anastasijas un Semjona Antonovu un skolotāja Jakova Beketova ietekmē. Sākotnējais talants un prasmes tika pilnveidotas Penzas mākslas skolā Krievijā, pēc kuras beigšanas mākslinieks atgriezās strādāt Rēzeknē, veicot mākslinieka – noformētāja darbu, veidojot vizuālo noformējumu sabiedriska rakstura ēkām, bet visvairāk laika veltot sirdslietai – gleznošanai. Gleznotāja attieksme pret Dieva doto talanta dzirksti ir nopietna un atbildīga, par to liecina kaut vai dalība izstādēs novadā, republikā un arī pasaulē. Dabas ainavās lielākoties redzami Latgales dabas stūrīši – nelieli (visbiežāk 50×70 cm), mīļi, tik atpazīstami un reāli, vienalga vai tā ir Rāznas ezera apkārtne, Salnavas parks vai ūdensrozes Bērzgalē. Īpašu uzmanību autors velta rudenim, krāsu un nianšu ziņā bagātākajām gadalaikam. Tāpat kā impresionisti, arī P.Ostapcevs daudz glezno brīvā dabā, cenšoties uztvert acumirkļa burvību un gaismas spoguļošanos dabas ainavās attēlotajos objektos.

Veiksmīgi autors veido vairākplānu kompozīcijas, kurās redzami Latgales pakalni, katrā darba kompozīcijas laukumā izmantotas dažādas krāsu nianses, kas optiski itin bieži noslēdzas pie smagām, lietus pilnām debesīm, kuras teju pavisam drīz izlīs pāri ainavai.

Darbu formāts lielākoties 50×70 cm, tas ļauj izstādes apmeklētājiem izveidot īpašu kontaktu ar attēloto vidi un rast emocionālu līdzpārdzīvojumu, kavējoties īpaši atrastajās pilsētas ieliņās un atklājot vēl neredzētus skatpunktus.

Izstāde kopumā izveidota kā visaptverošs stāsts par krāsu prieku, gaismas izbaudīšanu, formas un faktūras rotaļām. Stāstā ir gan ievads, gan kulminācija, savstarpēja papildināšanās, bet visam pāri – pārdzīvojums, ko sniedz Latgales daba, mākslinieka radošā talanta atklāsme un nerimtīgi meklējumi, kas realizējas aizvien jaunās kompozīcijās.

Mākslinieka darbi iekļauti albumā–katalogā „International Contemporary Artists” 5. sējumā (2013) un 10. sējumā (2015), kas izdoti ASV, Ņujorkā, kā arī gada grāmatā „Hidden Treasure Art Magazine”, kas izdota Anglijā (2014).

No kreisās: Mākslinieks P.Ostapcevs, L.Ostapceva, mākslinieks N.Paksadze

P.Ostapcevu ar personālizstādes atklāšanu apsveica Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētājs E.Mekšs, kurš pateicās maškliniekam par iespēju redzēt viņa darbus Ludzā. Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs A.Bartaševičs pastāstīja, ka viņam patīk P.Ostapceva darbi un novēlēja māksliniekam iedvesmu jaunu darbu radīšanā. Mākslinieks N.Paksadze uzsvēra, ka iepazinās ar P.Ostapcevu pirms 10 gadiem Ludzā, kad piedalījās starptautiskajā plenērā. Pēc skaistās uzrunas un siltiem vārdiem, veltītiem draugam, N.Paksadze uzdāvināja skaistu pušķi mākslinieka dzīvesbiedrei L.Ostapcevai, uzsverot, ka “katram māksliniekam ir ļoti svarīga ne tikai iedvesma, bet arī tā mūza, kas ir viņam blakus!”.

Zālē valdīja mājīga, sirsnīga atmosfēra

Iepazīsim kopā mūsdienu latgalisko krāsaino vēstījumu P.Ostapceva gleznās!