Atklāta pēc restaurācijas Ludzas Lielā sinagoga


2016.gada 11.augustā pēc restaurācijas darbu pabeigšanas svinīgi atklāta Ludzas Lielā sinagoga. Pasākumā piedalījās Norvēģijas un Izraēlas vēstniecību vadītāji, LR Finanšu ministrijas un Kultūras ministrijas pārstāvji, kā arī Latvijas ebreju biedrību pārstāvji.

Ludzas Lielā sinagoga, 2016.gada 11. augusts

 

2016.gada 11.augustā pēc restaurācijas darbu pabeigšanas svinīgi atklāta Ludzas Lielā sinagoga. Pasākumā piedalījās Norvēģijas un Izraēlas vēstniecību vadītāji, LR Finanšu ministrijas un Kultūras ministrijas pārstāvji, kā arī Latvijas ebreju biedrību pārstāvji.

Ludzas Lielā sinagoga, ņemot vērā ievērojamo autentisko koka daļu īpatsvaru, ir vecākā sinagoga Latvijā un Baltijas valstīs. Koka sinagogas (Ludzā, celta ap 1800.gadu, Rēzeknē, celta 1845.gadā) faktiski uzskatāmas par unikāliem Ziemeļaustrumu Eiropas ebreju kultūras pieminekļiem, kas citur Eiropā zaudēti 20.gs.laikā.

2013.gada novembrī Ludzas Lielā sinagoga ir iekļauta valsts kultūras pieminekļu sarakstā kā unikāls koka arhitektūras piemineklis un ir valsts pilsētbuvniecības pieminekļa – Ludzas pilsētas vēsturiskais centrs – daļa.

2014.gada nogalē Ludzas novada pašvaldība uzsāka projektu «Ludzas Lielās sinagogas restaurācija un ebreju garīgā mantojuma atdzimšana» īstenošanu. Tā gavenās aktivitātes: sinagogas ēkas restaurācija, ekspozīciju izveide, amatnieku apmācības un pieredzes apmaiņa ar projekta partneriem Hordalandas Muzeju centru (Norvēģija). Sadarbībā ar projekta partneru ekspertiem precīzākai restaurējamās būves noteikšanai tika veikta nepieciešamo koksnes paraugu sagatavošana dendrohronoloģiskajai datēšanai. Tika  konstatēts, ka relatīvi jaunākā no koksnes parauga gadskārtām veidojusies 1781.gadā, tādējādi precizējot un apstiprinot Ludzas Lielās sinagogas oriģinālo koka būvdetaļu senumu un palielinot tās izcilo retuma pakāpi.

Sinagogai  saglabājies oriģinālais veidols, fasāžu  arhitektoniskā kompozīcija, koka pamatkonstrukcija, plānojums, interjers un iekārtas. Ludzas Lielajai sinagogai ir izcila kultūrvēsturiskā nozīme.

Ludzas Lielā sinagoga turpmāk darbosies kā Ludzas Novadpētniecības muzeja struktūrvienība, tajā ir izveidotas četras ekspozīcijas: 1. Ebreju dzīves un ticības ekspozīcija, 2. Ludzas ebreju vēstures audiovizuālā ekspoozīcija, 3. Fotogrāfa Vulfa Franka un kinodokumentālista Herca Franka darbu multimediālā ekspozīcija –  viņu dzīves, ģimenes, radošā darba retrospekcija, 4. Ludzas geto ekspozīcija.

 

 

Ludzas Lielās sinagogas

darba laiks 2016.gada septembrī

 

Katru ceturtdienu no plkst. 13.00 līdz 17.00

3.septembrī no plkst. 14.00 līdz 18.00

24.septembrī no plkst. 10.00 līdz 14.00

Sinagogas apmeklējumu var pieteikt, pierakstoties vismaz

vienu dienu iepriekš Ludzas Novadpētniecības muzejā

(Ludza, J.Kuļņeva iela 2) vai pa tālr. 65723931.