Brīvdabas un Etnogrāfijas nodaļas objekta “Rija” atklāšana

2015.gada 10.novembrī tika svinīgi atklāts renovētais Brīvdabas un Etnogrāfijas nodaļas objekts “Rija”.

Brīvdabas un Etnogrāfijas nodaļas objekta “Rija” atklāšana

Rija, kas 1927. gadā  uzbūvēta Pušmucovas pagasta Šmatos, uz muzeju pārvesta 1970. gadā. Jau toreiz ēku bija skāris laika zobs, un pamazām rija zaudēja savu varenumu. Projekts par renovāciju bija plānots jau sen, bet to izdevās realizēt tikai tagad. 2013. gadā LAD Lauku attīstības programmā iesniegto projektu atbalstīja un piešķīra finansējumu 98 706 , 27 eiro apmērā.  PVN summu maksāja pašvaldība. Ēkas renovācija tika pabeigta šā gada maijā, bet pa vasaru – atjaunoti darbarīki un visi mehānismi, kas vajadzīgi linu apstrādē.

Atklāšanas brīdī apmeklētāji varēja iepazīties ar linapstrādes procesu. Kurējās rijas krāsns, muzeja darbinieki demonstrēja linu apstrādi ar mistīklu un citiem darba rīkiem. Apmeklētājiem bija iespēja redzēt kuļmašīnu “Imanta” darbībā.

Par pasākuma jautro noskaņojumu rūpējās Rijnieks (Eleonora Obrumāne), kurš slēdza līgumu ar velnu (Igors Malzubs).  Aizrautīgā dejā vienojās vesels bars mazo velnēnu (Mūzikas skolas Horeogrāfijas nodaļas audzēkņi), apkārt rosījās brangs gailis (Rita Kučāne), Mārtiņdienas dziesmas un rotaļas mācīja Isnaudas folkloras kopa (vad. I. Mikijanska), uz ugunskura vārījās vistas zupa.

Muzeja direktore Milāna Bule pateicās visiem, kas strādājuši rijas atjaunošanas darbos vai kā citādi tos atbalstījuši: LAD, Ludzas novada pašvaldībai, SIA ,, Rēzeknes nams” (tehniskais projekts), SIA VARS+ (ēkas restaurācija), profesoram Mārtiņam Kuplajam (zinātniskais konsultants), SIA ,, Zete” (objektu rekonstrukcija), Viktoram Tarasovam (būvuzraudzība), Antonam Soldānam (darba rīku un mehānismu atjaunotājam), Jurim Babram (labības ziedojums), muzeja darbiniekiem, īpaši Gunāram Ņukšam un Oļegam Pikaļovam, skolēniem, kas strādāja vasarā, — Kristiānai Kopeikai, Edijam Iļjenkovam un Laurai Līvmanei.

Muzejs aicina  aicina jūs, katru ludzānieti, ģimenes ar bērniem, skolēnus, iepazīt jauno brīvdabas nodaļas objektu – riju. Būs interesanti!