Daugavpilī notika zinātniskā konference


2023.gada 22. novembrī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notika zinātniskā konference “Latgales māksla”. Konference tika rīkota Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienas un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja 85 gadu jubilejas svinēšanas ietvaros.

Konferences referātu tēmas orientētas uz iespēju izzināt mākslas izpausmes Latgalē no 20. gadsimta 30. gadiem līdz mūsdienām. Konferences tematika piedāvā iespēju izvērtēt Latgales mākslas veidošanās un attīstības ceļus no lokālās vides skatu punkta. Muzeju nozares, kultūras un mākslas jomas speciālisti sniedza padziļinātu ieskatu Latgales kultūras mantojumā, analizējot šī perioda mākslas daudzveidību, dzīves izjūtu, politiskās situācijas ietekmes un radošus eksperimentus.

Konferencē uzstājās un to vadīja Rotko muzeja Pētniecības departamenta vadītāja Valentīna Slavkovska ar priekšlasījumu par gleznotāju, Latvijas senvēstures, folkloras un tautas mākslas vācēju un pētnieku, Valsts vēstures muzeja Daugavpils nodaļas dibinātāju un vadītāju, pedagogu Oskaru Kalēju.
Latgales Kultūrvēstures muzeja Pētniecības un izglītojošā darba nodaļas vadītājs – speciālists kultūrvēstures jautājumos Vladislavs Malahovskis sniedza priekšlasījumu par  Latgales māksliniekiem ASV pēc Otrā pasaules kara: Jāni Gorsvānu un Kazimiru Lauru. Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore Milāna Bule iepazīstināja klātesošos ar mākslinieka Pāvela Kravcova biogrāfiju un profesionālo darbību.

Ar Latgalē dzimušas mākslinieces Izabellas Krolles dzīvesstāstu konferences dalībniekus iepazīstināja Rotko muzeja Krājuma departamenta vadītāja Zane Melāne.

Konferencē ar priekšlasījumiem par tēmu “Mākslas apskats vietējā perspektīvā – vietējais mākslinieks, auditorija un mākslas vēsture: topošās grāmatas “Daugavpils mākslinieki” piemērs” uzstājās Rīgas Stradiņa Universitātes Asoc. prof. Ilva Skulte, Latvijas Mākslas akadēmijas docente Aiga Dzalbe, Rotko muzeja Izglītības programmu kuratore, māksliniece Mairita Folkmane.