“Dembicas iedzīvotāju portreti”


2013.gada 13.septembrī Ludzas Novadpētniecības muzejā tika atklāta izstāde „Dembricas iedzīvotāju portreti”. Ludzas Novadpētniecības muzejā prezentētā izstāde ir izlase no Dembicas izstādes, kas bija aplūkojama no 2010.gada decembra līdz 2011.gada martam Dembricas Reģionālajā muzejā.

Izstādes “Dembicas iedzīvotāju portreti” atklāšana. (No kreisās) Polijas Republikas vēstniecības darbiniece  K.Barkovska, Ārkārtas un Pilnvarotais Polijas Republikas vēstnieks Ježijs Mareks Novakovskis, Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore M.Bule, Dembicas Reģionālā muzeja direktors J.Dimitrovskis, Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētājas vietnieks A.Meikšāns

Dembica – viena no senākām pilsētām, kura atrodas Polijas Republikas dienvidaustrumos, Karpatu kalnu pakājē. Pilsētai, kuru dibināja poļu karalis Kazimirs III Diženais, ir savdabīga, bagāta vēsture.  To pēta, saglabā un popularizē Dembricas reģionālais muzejs. 2007.gadā muzeja direktoram Jacekam Dimitrovskim  radās ideja izveidot izstādi, kura atainotu Dembicas pagātni. 2010.gadā tika izveidota izstāde „Dembicas iedzīvotāju portreti”, kurā tika iekļauta 371 no 1328 Dembicas un tās apkārtnes iedzīvotāju fotogrāfijām. Fotogrāfijas nāk no ģimeņu foto albūmiem un aptver laiku no 1872. gada līdz 1942. gadam, un  agrāk tās nekad publiski netika radītas. Materiālu meklējumi ilga gandrīz 3 gadus un tie aptvēra teritoriju no rietumiem no Vankūveres Kanādā līdz pat Austrumiem – Alma – Atai Kazahstānā: tur visur bija atrodamas vēstures virpuļos ierautu un pa pasauli izkaisītu Dembicas iedzīvotāju pēdas.

2013.gada 13.septembrī Ludzas Novadpētniecības muzejā tika atklāta izstāde „Dembricas iedzīvotāju portreti”. Ludzas Novadpētniecības muzejā prezentētā izstāde ir izlase no Dembicas izstādes, kas bija aplūkojama no 2010.gada decembra līdz 2011.gada martam Dembricas Reģionālajā muzejā.

Izstādes atklāšanā Ludzas Novadpētniecības muzejā piedalījās Ārkārtas un Pilnvarotais Polijas Republikas vēstnieks Ježijs Mareks Novakovskis. Uzrunājot klātesošos, vēstnieks uzsvēra, ka svarīgi uzturēt ciešos sakarus starp Latviju un Poliju. Uz pasākumu ieradās Dembricas Reģionālā muzeja direktors Jaceks Dimitrovskis un biedrības „Dembicas zemes atbalstītāji” pārstāvji. J.Dimitrovskis izteica domu, ka sadarbībai starp Ludzu un Dembicu jāturpinās. Pasākumā uzstājās Rēzeknes poļu ģimnāzijas direktore V.Šidlovska, kura iepazīstināja klātesošos ar Polijas republikas delegācijas pārstāvjiem, kuri ciemojās šajā laikā Rēzeknē. Ar svinīgo uzrunu uzrunāja klātesošos Latvijas poļu savienības Ludzas nodaļas vadītāja J.Smolkovska.

Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētājas vietnieks A.Meikšāns uzsvēra, ka Ludzu ar Poliju sen saista draudzīgas attiecības.

Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore M.Bule pateicās Dembicas Reģionālā muzeja direktoram J.Dimitrovskim par izveidoto izstādi un par iespēju to apskatīt Ludzā.

Aicinām apskatīt šo interesanto izstādi un iepazīt Dembicas vēsturi.