„Es ar smaidu ņemšu visu, Vasara ko dāvās man…”


No 2010.gada 9. augusta līdz 13.augustam Ludzas Novadpētniecības muzejs rīkoja  otro Starptautisko plenēru ar nosaukumu „Es ar smaidu ņemšu visu, Vasara ko dāvās man…”. 

No 2010.gada 9. augusta līdz 13.augustam Ludzas Novadpētniecības muzejs rīkoja  otro Starptautisko plenēru ar nosaukumu „Es ar smaidu ņemšu visu, Vasara ko dāvās man…”. Pirmais starptautiskais plenērs tika organizēts trīs gadus atpakaļ – 2007.gadā. Toreiz Ludzā viesojās mākslinieki no Latvijas, Baltkrievijas, Gruzijas un Lietuvas. Toreiz mūsu senatnīgā pilsēta  gleznotājus iedvesmoja ar skaistām rudens ainavām. Un pēc plenēra gleznu izstādes atklāšanas katrs no tās apmeklētājiem varēja droši teikt, ka rudens sirmajā Ludzā ir neaizmirstams.

Šogad mākslinieki gleznoja Ludzas, Zilupes, Ciblas un Kārsavas novadus vasaras laikā.

Jāatzīst, ka Ludza patiesi savaldzināja māksliniekus, tāpēc vairāki no iepriekšējā plenēra dalībniekiem ar prieku pieņēma ielūgumu piedalīties otrajā plenēra. Tie bija V.Serkovs, P.Ostapcevs un O.Zvejsalnieks no Rēzeknes, N.Paksadze no Rīgas, J.Pleckevičus no Utenas (Lietuva). Diemžēl nevarēja ierasties uz plenēru N.Dundins no Baltkrievijas.

Šoreiz iepriekšējiem dalībniekiem piepulcējās Ludzas Novadpētniecības muzeja speciālists mākslas jautājumos A.Misāns, kā arī mākslinieces no Krievijas O.Ustinova un V.Sevastjanova. Plenēra atklāšanā V.Sevastjanova uzsvēra, ka iepriekšējā plenēra laikā viņa viesojās mūsu pilsētā. Ekskursijas laikā viņa dzirdēja teiku par Ļucinas pils apburto iemītnieci Lūciju. Mākslinieci iedvesmoja viņas tēls un radās glezna, kuru viņa uzdāvināja Ludzas Novadpētniecības muzejam.

Plenēra atklāšanas laikā Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore I.Prikule pateicās Ludzas, Ciblas, Kārsavas un Zilupes pašvaldībām par atbalstu plenēra organizēšanā, jo tādus pasākumus var rīkot tikai kopīgiem spēkiem.

Katrs mākslinieks pastāstīja klātesošiem par sevi un saviem darbiem. Pēc tam direktore plenēra atklāšanas dalībniekus aicināja uz J.Pīgožņa gleznu izstādes „Iespaidu kontrasti” atklāšanu.

Speciālists darbā ar apmeklētājiem V.Dzevaltovskis uzsvēra, ka J.Pīgoznis ir izcils ainavists, tomēr viņa darbos daba nekad nav pašmērķis.  Galvenais ir ideja – ko mākslinieks gribējis pateikt un kā to spējis realizēt.  Mākslā galvenais – nevis tehnika, nevis prasme, bet cilvēcība, mīlestība un līdzcietība.

J.Pīgoznis pastāstīja par interesantiem atgadījumiem no savas dzīves un uzdāvināja Ludzas Novadpētniecības muzejam unikālu keramikas kolekciju.

Mākslinieku apsveica Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētāja A.Gendele, Ludzas novada pašvaldības izglītības, kultūras un sporta nodaļas speciāliste S.Stapule-Zagorska, Ludzas novada pašvaldības deputāte J.Kušča.

Pēc svinīgās plenēra atklāšanas gleznotāji devās pie darba. Šogad plenēra laikā  katrā novadā dzīvoja un gleznoja divi mākslinieki:  Kārsavā – V.Serkovs un P.Ostapcevs, Ludzā – O.Zvejsalnieks un J.Pleckevičus, Ciblā – N.Paksadze un A.Misāns, Zilupē – O.Ustinova un V.Sevastjanova.

2010.gada 13.augustā Ludzas Novadpētniecības muzeja Brīvdabas nodaļas teritorijā mākslinieki iepazīstināja ar plenēra laikā tapušajām gleznām, tika izveidota plenēra radīto darbu izstāde, kas būs skatām līdz oktobra beigām. Katrs mākslinieks uzdāvināja divus darbus: vienu – Ludzas Novadpētniecības muzejam, otru – pašvaldībai, kurā viņš strādājis plenēra laikā. Itin visi mākslinieki pateicās muzejam par ielūgumu uz plenēru.

Ludzas Novadpētniecības muzejs izsaka pateicību visām pašvaldībām par atbalstu un sadarbību!

V.Dzevaltovskis, speciālists darbā ar apmeklētājiem