Atklāta I.Losevičas darbu izstāde


2023.gada 14.februārī notika I.Losevičas makramē tehnikā veidoto darbu izstādes “Sajūtu krustcelēs” atklāšana. Inga ludzāniešiem ir labi zināma, jo dzimusi un augusi mūsu Ludzā, kā arī visu laiku ir strādājusi šajā pilsētā. Dzimusi Inga 1972. gada 16. decembrī. Pēc  Ludzas 1. vidusskoluas absolvēšanas, māksliniece turpinājusi studēt Latgales amatniecības meistaru skolā Bērzgalē, jo vēlējusies kļūt par mājturības skolotāju. Lai iegūtu augstāko izglītību, Inga iestājās Rēzeknes Augstskolas Pedagoģijas fakultātē. Pēc dažiem gadiem, darbojoties izglītības jomā,  Inga nolēma padziļināt savas zināšanas, tāpēc ieguva arī maģistra grādu pedagoģijā.

Mākslinieces profesionāla darbība cieši saistīta ar Ludzas izglītības iestādēm. Inga ir strādājusi Ludzas 2. vidusskolā, 10 gadus nostrādājusi pirmsskolas izglītības iestādē “Pasaciņa”, tagad Inga jau 4 ar pusi gadus vada bērnudārzu “Namiņš”. Novērtējot Ingas ieguldījumu izglītībā, Ludzas novada pašvaldīb 2016. gadā viņu nominēja kā  “Gada cilvēku izglītībā 2016”.

Šis apbalvojums apliecina, ka Inga ir brīnišķīgs pedagogs, kas mīl bērnus un savu profesiju.  Šī mīlestība palīdz viņai pastāvīgi meklēt bērnos viņu dvēseles bagātību gan darbā, gan mājās.

Rokdarbi ir Ingas vaļasprieks. Ar tiem Inga aizraujas jau no bērnības. Abas viņas vecmammas – Marija un Veronika bija izcilas rokdarbnieces. Marija dzīvoja Rundēnos un viņas mājās stāvēja stelles, ar kurām viņa auda. Turklāt viņa meistarīgi adīja un izšuva. Mezglošanas pamatus Ingai ierādīja vectēvs Jānis. Viņš dzīvoja Ludzā un aizrāvās ar makšķerēšanu. Inga kopā ar vectēvu darināja tīklus un palīdzēja salāpīt murdus. Vectēvs Jānis ne tikai parādīja Ingai kā siet mezglus, bet arī iemācīja nopietnu un atbildīgu attieksmi pret darbu. Jānis pēc profesijas bija krāsotājs un bieži nesa uz mājām otas un, kad Inga lūdza vectēvam atļauju ar tām mazliet pagleznot, viņš bieži atbildēja: “Sākumā iemācies mazgāt otas un tikai tad ļaušu gleznot”. Inga uz visu dzīvi ir iegaumējusi vēl vienu vectēva izteicienu: “Nodarbošanās veida maiņa – arī ir atpūta”. Rokdarbu darināšanu Inga neuzskata par darbu, tieši otrādi pīšanas process ļauj aizmirst par ikdienas satraukumiem un rūpēm un nokļūt uz iedvesmas viļņa. Radošajām spējām, kuras viņa  mantojusi no saviem senčiem, pilnībā izpausties ir palīdzējusi mājturības skolotāja Lidija Kravale. Viņas vadībā Inga mezglojusi savu pirmo darbu makramē tehnikā  – pūci. Bērnībā pie vectēva apgūtie mezgli palīdzēja ātri piešauties makramē mākslai  un drīz pēc pūces sekoja rotaslietas, puķu podu turētāji un citi darbiņi. Nopietnāk ar makramē darbu darināšanu Inga sāka nodarboties pirms četriem gadiem, arī izstādē redzamie darbi tapuši šajā laika posmā. Darbi izkārtoti trīs tēmās: mežs, pļava un jūra. Ar dabas tēmu Ingai saistās savas asociācijas, izjūtas, emocijas un pārdzīvojumi, kuri atspoguļoti tieši šajos darbos. Dizains un izstādes mākslinieciskais noformējums  ir pašas Ingas iecere.

Laipni gaidīti izstādē “Sajūtu krustcelēs”! Tā būs skatāma līdz 2023.gada aprīļa vidum.