Kadzeju ģimene, 1935.gada 9.jūlijā


Pateicoties carnikavietes Māras Ščerbakovas dāvinājumam, muzeja fotogrāfiju kolekcija tika papildināta ar 21 fotogrāfiju, kas attiecas uz 20.gadsimta 1.pusi. 9 fotogrāfijās ir ar Ludzas pilsētas skatiem, uz daudzām no tām ir Māras mammas Annas sarakste ar vīru P.Upīti. 21 fotogrāfija ir uzņemta Istras pusē.

Pati Anna (dzimusi Kadzējs) Upīte dzimusi 1916.gadā un nāk no Istras pagasta Gargaliešu mājām. Viņas tēvam 1924.gadā Istrā tika piešķirta zeme. Kā stāstīja dāvinātāja, viņu ģimene bija vienīgā Istrā latviešu ģimene. 1934.gadā Anna aizbrauca uz Rīgu, kur iestājās daiļamatniecības aušanas skolā. 1940.gadā pārbrauca uz dzīvi Carnikavā, kur nodzīvoja līdz savam mūža galam. Anna dejoja tautu dejas un spēlēja teātri, bija viena no Tautas lietišķās mākslas studijas “Auseklītis” dibinātājām.( “Auseklīša” ceļš ir aizsācies 1965. gadā. Iesākumā tas bija zvejnieku kolhoza “Carnikava” lietišķās mākslas pulciņš, kas ar laiku pārtapa par Latvijā pazīstamu Tautas lietišķās mākslas studiju “Auseklītis”).15 gadus nostrādāja Carnikavā par pasta priekšnieci, tad par pastnieci. Vēl 90 gadu vecumā Anna brauca ar velosipēdu. Mirusi 2014.gadā, apglabāta savā darinātajā tautu tērpā.

Annai Kadzējs bija 2 māsas Helēna (pēc precībām Krūmiņa), darbojusies kā biškope, Nadīna (pēc precībām Gribuste), strādājusi par skolotāju Bauskas novada Codē, kā arī brālis Valdis Kadzējs, piedalījās IV Vienības velo braucienā 1939.gada 26.-29.augustā. 2.Pasaules kara laikā tika iesaukts leģionā, kur pazudis bez vēsts.