“Ludza starp pagātni un nākotni”


Reportāžu no Ludzas Novadpētniecības muzeja klausieties Latvijas Radio 4 programmā “Ведаю” svētdien, 1 novembrī plkst.14.15.

http://lr4.lsm.lv/lv/lr/arhivs/?channel=4&y=2015&m=11&d=1

Monētas radās un izplatījās, attīstoties tirdzniecībai un preču apgrozījumam, un ar laiku kļuva par universālu maksāšanas līdzekli. Pirmās monētas sāka kalt aptuveni VII-VIII gs. p.m.ē. gandrīz vienlaicīgi ĶīnāMazāzijā (Līdijā) un Grieķijā. Šobrīd monētu kalšana ir valsts monopols, uz kā pamata valsts realizē monētu likumdošanu: apstiprina monētas nominālu, nosaka monētas nosaukumu, nominālu, metālu raudzi, masu, izmērus, ārējās pazīmes.

Ludzas Novadpētniecības muzeja krājumā ir plaša numismātikas (monētas un naudas zīmes) kolekcija (vairāk kā 2600 vienību) kolekcija, kurā atrodami gan Latvijas teritorijā izlaistie maksāšanas līdzekļi, gan citur izdotā nauda. Kolekcijā ir arī eksotisku zemju monētas, piemēram, Indijas anna (1835.g.), Japānas seni (1873.g.), Honkongas centi (1880.g.). Tās krājumā nonākušas, pateicoties dāvinātājiem, kuri ceļojuši pa dažādām pasaules valstīm. Numismātikas kolekcijas hronoloģiskās un ģeogrāfiskās robežas ir ļoti plašas. Senākās monētas muzeja kolekcijā ir  sudraba dirhēmi, datējami ar 10.gs., bet jaunākās – mūsdienās kaltās monētas.

Naudas zīmju muzeja krājumā ir krietni mazāk. Senākās ir cariskās Krievijas naudas zīmes no 19.gadsimta beigām. Kolekcijā ir pārstāvētas cariskās Krievijas, Latvijas republikas, vācu okupācijas, Padomju Savienības un atjaunotās Latvijas naudas zīmes.

Muzejs ir arī savācis  monētas, kas bijušas ikdienas apritē Latvijā no 1993. gada marta līdz 2014. gada 1. janvārim.

Muzejs var lepoties ar to, ka katru gadu šo kolekciju papildina nozīmīgi dāvinājumi. Pateicoties dāvinājumiem un pirkumiem, kolekcija turpina papildināties. Īpaši atzīmējama  2015. gadā muzejam uzdāvinātā ludzānieša Peiskes Praisa  un Nadeždas Pozdņakovas 20.gs. b.- 21.gs.s. monētu kolekcija (31 monēta) no dažādām pasaules valstīm (Maurīcijas, Kazahstānas, Dienvidāfrikas, Apvienoto Arābu Emirātiem, Turcijas, Horvātijas, Barbadosas, Ķīnas, Tanzānijas un ASV).

Ludzas Novadpētniecības muzejs pateicas visiem privātajiem ziedotājiem, kuri piedalījās kolekcijas izveidē. Interesantākos muzeja jaunieguvumus varēs apskatīt 2016.gadā.