Muzeju nakts 2018


Muzeju nakts ir tradicionāls Eiropas mēroga pasākums maijā, kad vienu nakti durvis ver lielākā daļa valsts muzeju, rīkojot īpašus pasākumus un aicinot apmeklēt muzejus bez maksas. Muzeju nakts tradīcija sākusies 1999.gadā Francijā.  Latvijas simtgades reizē Muzeju nakts tēma ir „Šūpulis”, tādējādi iekļaujoties valsts simtgades stāstā, kas sākās 2017.gadā un turpināsies līdz 2021.gadam, 2018.gada vadmotīvs ir „Dzimšana”.

Katras tautas un nācijas pastāvēšanu nodrošina šūpulis. Valsts dibināšanas un pastāvēšanas jēga rodama rūpēs par ģimenes, dzimtas un tautas šūpuli. Muzeju naktī godināsim šūpuļu darinātājus, sargātājus un šūpotājus!

2018.gada 19.maijā notika pasākums ar moto “Iešūposim labu noskaņojumu!”. Pozitiīvās enerģijas lādiņu klātesošiem koncertā sniedza grupa “Dobranoč” no Sanktpēterburgas.

Kolektīvs izpilda ebreju, čigānu un balkānu tautas mūziku. Grupai īpašu popularitāti ieguva pateicoties skaņdarbiem etnostilā. Kolektīvs “Dobranoč” tika dibināts 1998.gadā Francijā, kurp atbrauca draugu grupa jaunu mūzikas iespaidu meklējumos. Pēc vairāku gadu ceļošanas pa pasauli mūziķi nolēma atgriezties dzimtenē, lai atrastu jaunus grupas dalībniekus un iegūtu jaunu skanējumu. Kopā ar māksliniecisko vadītāju Dmitriju Hramcovu grupa uzstājās jau 15 gadus. Grupas dalībnieki dzīvo dažādās pilsētās un pat dažādās valstīs: Krievijā (Sanktpēterburgā, Maskavā) un ASV (Ņujorkā). Izpildāmo mūzikas kompozīciju repertuāra izvēle balstās uz dziļu tautas tradīciju izpratni, bagātu ceļojumu pieredzi un komunikāciju ar dažādu valstu tautas muzikantiem. Pastāvēšanas laikā grupa “Dobranoč” apmeklēja vairāk nekā 20 pasaules valstis un ierakstīja septiņus albumus.

Muzeja apmeklētāji bija iepriecināti ar folkgrupas “Dobranoč” muzikālo priekšnesumu. Mūziķi izpildīja pazīstamās ebreju, krievu un ukraiņu skaņdarbus.

Pasākuma programmu turpināja Isnaudas amatierteātra izrāde “Pašu audzināts” pēc Ā.Alunāna lugas motīviem. Izrādes režisore Eleonora Obrumāne. Pasākuma laikā notika lugas brīvdabas pirmizrāde. Skatītāji silti uzņēma aktierus un no sirds pārdzīvoja notiekošo.

Brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objektā “Jaunsaimnieka māja” Ludzas pilsētas galvenās bibliotēkas darbinieces V.Vasilovska, N.Pozdņaka, I.Kaupuža, T.Loginova, I.Andžane, I.Novika un  T.Kosnikovska vadīja radošās darbnīcas, kurā zinātkārie varēja smelties informāciju par šūpuļa vēsturi, tā nozīmi un ietekmi mazuļa dzīvē. Bērni ar prieku lasīja vakara pasaciņas stilizētā sapņu teltī, kopā ar vecākiem iesaistījās radošajā sapņu ķērāju darbnīcā. Lielu interesi bērnu vidū raisīja vasarīgo kukainīšu ķeršana zirnekļu kompānijā.

Kopā ar J.Soikāna Ludzas mākslas skolas pedagoģi I.Ladusāni pasākuma dalībnieki veidoja skaistus piekariņus šūpulim.

Lielu interesi jaunāko apmeklētāju vidū izraisīja akmeņu krāsošanas darbnīca, kuru vadīja Rēzeknes novada iedzīvotāja Valentīna Svarinska.

Pasākumā noslēgumā notika izstādes “Iespiests Ludzā” atklāšana.  Izstādes atklāšanā izstāžu un ekspozīciju kurators iepazīstināja klātesošos ar tipogrāfiju vēsturi Ludzā 20.gs. sākumā līdz 21.gadsimta sākumam. Izstādē apmeklētāji var redzēt Ludzā iespiestās grāmatas, afišas un laikrakstus, kā arī apskatīt vairākas linotipa detaļas – fontus, sagataves un formas.

Muzeju nakts pasākumā ikviens apmeklētājs varēja pārdzīvot neatkārtojamas emocijas un iešūpot labu noskaņojumu!