“Muzeju nakts 2019” pasākumu apmeklēja vairāk nekā 700 cilvēku

Muzeju nakts ir tradicionāls Eiropas mēroga pasākums maijā, kad vienu nakti durvis ver lielākā daļa valsts muzeju, rīkojot īpašus pasākumus un aicinot apmeklēt muzejus bez maksas. Arī Ludzas Novadpētniecības muzejs aktīvi iesaistās starptautiskajā akcijā “Muzeju nakts”, piedāvājot saviem apmeklētājiem gan dažādus pasākumus, gan arī aktivitātes dažāda vecuma apmeklētājiem.

Iekļaujoties Latvijas simtgades stāstā, Muzeju nakts tēma 2019. gadā bija  Tālavas taurētājs. Tā kā 2019. gadā tiek atzīmēta Brīvības cīņu simtgade, tad muzeji šajā naktī tika aicināti pieminēt gan karalauka varonību, gan novērtēt tos, kuru cīņas ierocis bija vārds un taure, spalva un ota. Ludzas Novadpētniecības muzejs par sava novada varoni, ko īpaši gribējās godināt “Muzeju nakts” laikā, izvēlējās īstenu Latgales patriotu, izcilu mākslinieku, dzejnieku, Latgales vārda nesēju Antonu Kūkoju, kura devums Ludzas kultūras un sabiedriskajā dzīvē ir neatsverams. Viņš ir stāvējis arī pie Ludzas J. Soikana mākslas skolas dibināšanas šūpuļa un ilgus gadus vadījis šīs skolas dzīvi.

Muzeju nakts pasākums sākās ar Antonam Kūkojam veltītas izstādes atklāšanu, kura veidota ne tika no Ludzas Novadpētniecības muzeja krājumā esošajām A. Kūkoja gleznām, bet arī sniedz nelielu ieskatu mākslinieka dzīvesgājumā. Atklāšanas pasākuma laikā apmeklētājiem bija iepēja piedalīties saistošā viktorīnā par A. Kūkoja dzīvi un daiļradi, kuru bija sagatavojusi Ludzas J. Soikana Mākslas skolas direktore Sandra Vorkale. Lirisku noskaņu radīja Vincenta Kūkoja izpildītās dziesmas, kuru vārdu autors ir viņa tēvs Antons Kūkojs, bet dziesmu mūzikas autors – Vincents. Klausītājus aizrāva aktrises un pedagoģes Elvīras Rimicānes emocionālais stāstījums par tikšanos ar lielo mākslinieku un viņas deklamētās Antona dzejas vārsmas.

Pasākuma turpinājumā visi klātesošie tika aicināti uz Salnavas amatierteātra uzvedumu”Korespondents Grauds”. Lugas autore ir salnaviete Anna Danča. Kolorītie viņas lugas personāži un tās notikumi, kurus caurvija asprātīga humora dzirksts, radīja neviltotu smaidu skatītāju sejās.

Vakara izskaņā muzeja apmeklētāji varēja baudīt īstu Latgales roku. Muzeja brīvdabas teritorijā uzstājās daudziem tik iemīļotā rokgrupa “Sovvaļnīks”. Ingara Gusāna izpildījumā  skanēja dziesmas ar A. Kūkoja un A. Rancānes vārdiem.

Jaunākie muzeja apmeklētāji ar lielu interesi piedalījās Ludzas Novadpētniecības muzeja sadarbības partneru organizētajās radošajās darbnīcās. Ludzas J. Soikana mākslas skolas pedagoģe I. Ladusāne piedāvāja bērniem iemēģināt roku mīļākajā A. Kūkoja gleznošanas tehnikā – pastelī. Savukārt Ludzas pilsētas galvenās bibliotēkas darbinieču – I. Kaupužas, V. Puļčas, N. Pozņakas, I. Novikas un S. Onufrijevas vadībā bērni varēja izgatavot krāšņas kartona somiņas saviem radītajiem zīmējumiem.

Šogad muzeja organizētais pasākums piesaistīja necerēti daudz interesentu, to skaits sasniedza gandrīz septiņus simtus. Paldies visiem, kas šajā vakarā bija kopā ar mums!