Tautas lietišķās mākslas studijas Klūga un Tautas lietišķās mākslas studijas Pūpoli dalībnieku darbu izstāde

2012.gada 28.septembrī Ludzas Novadpētniecības muzejā atklāta Tautas lietišķās mākslas studijas Klūga un Tautas lietišķās mākslas studijas Pūpoli dalībnieku darbu izstāde. Ludzas novada klūdziņu pinēji, kuri apgūst šo seno amatu kopš 2000. gada, darbojas Klūgas paspārnē, jo viņu skolotājs ir daugavpilietis Viktors Kuhaļskis.

Ludzas novada pašvaldības priekšsēdētāja A.Gendele apsveica V.Kuhaļski

ar izstādes atklāšanu Ludzā

2012.gada 28.septembrī Ludzas Novad­pētniecības muzejā atklāta Tautas lietišķās mākslas studijas Klūga un Tautas lietišķās mākslas studijas Pūpoli dalībnieku darbu izstāde. Ludzas novada klūdziņu pinēji, kuri apgūst šo seno amatu kopš 2000. gada, darbojas Klūgas paspārnē, jo viņu skolotājs ir daugavpilietis Viktors Kuhaļskis.

Izstādes atklāšanas pasākums bija atkalredzēšanās prieka piesātināts. Cilvēki, kuri pirms 12 gadiem atnāca uz pirmajām  nodarbībām  klūdziņu pīšanā, ari izrādījušies visuzticamākie šim mākslas žanram, kaut ari kopā uz

nodarbībām pulcējušies tikai kādus trīs gadus, apgūstot materiālu sagatavošanas un pīšanas tehnikas pamatus. Izstādē ir gan viņu darbi, gan grozi, šķīvji, lādes un citi pinumi, kas atceļojuši no Daugavpils un Špoģiem.

— Ludzā un tuvākajos ciemos sistemātiski strādā aptuveni desmit klūdziņu pinēji, daži aizņemtības dēļ ir nolikuši malā šo aizraušanos, bet es ceru, ka viņiem amats ir rokā un pie klūdziņām viņi vēl atgriezīsies, — izstādes atklāšanā teica Viktors Kuhaļskis. Viņš pastāstīja, kā top pinumi, salīdzinot šo amatu ar maizes cepšanu: — Tāpat kā maizes sākums ir nevis mīklas iejaukšana, bet gan tīruma aparšana graudu sējai, tāpat klūdziņu pinumi top, sākot ar šmaugāko, piemērotāko kārklu nolūkošanu ceļmalas. Materiālu sagatavošana ir grūtākais un darbietilpīgākais posms, tikai tad sākas pats radošais darbs.

Viktors Kuhaļskis pauda cerību, ka pašvaldības līmenī tiks atrisināts telpu jautājums, kur klūdziņu pinēji atkal varētu pulcēties un strādāt draudzīgā kompānijā, jo šī amata attīstība Ludzā ir viņu pašu rokās, bet Kuhaļska kungs sola braukt uz tēju un konsultēt.

Taisnības labad jāpiebilst, ka pinējiem bija piedāvātas telpas nodarbībām Ludzas amatnieku centrā, bet ziemā tur esot par aukstu.

Izstādes atklāšanā pinējus sveica novada domes priekšsēdētāja Alīna GENDELE, atzīstot, ka viņa ir pārsteigta par dažu ludzāniešu nodarbošanos ar klūdziņu pīšanu. Ar dziesmām visus klātesošos priecēja nesen izveidotā Ludzas Tautas nama folkloras kopa Dzeipori, un šī uzstāšanās bija viņu debija.

Protams, pēc svinīgās daļas visi vēl kādu laiku pakavējās, lai apbrīnotu savu kolēģu darbus vai papriecātos par saviem, lai kā lietpratēji novērtētu, cik pacietības, rūpības un radošas dzirksts pievienots katram no tiem.