Zem eņģeļa baltā spārna


No 2020. gada 18. decembra Ludzas Novadpētniecības muzejā skatāma Intas Terentjevas eņģeļu figūriņu kolekcijas izstāde “Mīlestības un Gaismas Vēstneši”.

Māksliniece un eņģeļu kolekcionāre Inta Terentjeva izstāžu zālē

Lai tevi pārklāj eņģelis ar spārnu,

Lai labajam tas Tevī vienmēr sargs;

Lai dvēsele kā skaidrs avots vērta

Ikvienam, kas grib spēka malku rast.

Lēni, bez steigas zemi pārklāj baltas sniega pārslas. Ziema gluži kā mākslinieks ar baltā krāsā iemērktu otu nokrāso ielas, mājas, koku zarus, ar sniegrārslām dāsni nosedz cilvēku cepures un mēteļus, padarot tos līdzīgus sniegavīriem. Klāt decembris, un kopā ar to nemanot pienācis Ziemasvētku un Jaungada laiks. Tas ir laiks, kad  sirds pildās ar gaišumu un gribas noticēt, ka mūsu sarģeņģeļi dāvās mums kādu Ziemsvētku brīnumu.

No 2020. gada 18. decembra Ludzas Novadpētniecības muzejā skatāma Intas Terentjevas eņģeļu figūriņu kolekcijas izstāde “Mīlestības un Gaismas Vēstneši”. Izstādē aplūkojami 430 eņģeļi, kas veidoti no ļoti dažāda materiāla – māla, porcelāna, stikla, koka, metāla, tekstila, diegiem. Starp tiem ir “praktiski pielietojami” eņģeļi – trauki svētītā ūdens uzglabāšanai, gaismekļi, zvaniņi, eglītes rotājumi, svečturi, sveces, krūzes,  – visi tik dažādi un neparasti skaisti.

Izstādē aplūkojamie eņģeļi – jautri un nopietni, ar mūzikas instrumentiem, Ziemassvētku simboliem un mājdzīvniekiem, aizmiguši, iegrimuši sapņu pasaulē, lūgšanā. Visi tie priecē acis un sniedz daudz pozitīvu emociju un sirdsmieru. Šie mazie debesu iemītnieki dāvā apmeklētājiem patiesu svētku noskaņu.

Izstādē skatāmie eņģeļi gluži vai salaidušies no dažādām pasaules valstīm. Tie ir gan no Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Baltkrievijas, Polijas, Krievijas, Austrijas, Īrijas, Anglijas, Indijas, Madagaskaras, Jeruzālemes un Beļģijas.

Ir arī meistaru darinātie eņģeļi. Māla eņģelīšus veidojusi Genovefa Urtāne, savukārt māla svečturus darinājis Tautas daiļamata meistars Mihails Sabanskis.  Stikla figūriņu autors ir igauņu mākslinieks Eero Vaikre no Jarvakandi pilsētas. Koka eņģelīšu figūras izgriezis Jānis Ivanovs no Zilupes novada. Meistars no Jeruzālemes darinājis eņģeli no olīvkoka. Izstādē skatāmi meistaru darinātie pērļu un salmu  eņģeļi.Tamborētos eņģelīšus darinājusi ludzāniete Jadviga Aļošina. Daudzi izstādē skatāmie eņģeļi ir nākuši no Minskas Sv. Elizabetes klostera – porcelāna un stikla eņģeļu figūriņas, porcelāna zvaniņi, trauki svētītā ūdens uzglabāšanai, krūzes, tējkanna.

Dažus eņģeļus ir tamborējusi pati kolekcionāre Inta Terentjeva. 

Īpašu noformējumu izstādei piešķir gar sienām izvietotā Intas Terentjevas grafika. Inta ir profesionāla māksliniece. Ludzānieši viņu pazīst kā grafiķi un Ludzas J. Soikana mākslas skolas pedagoģi. Par viņas aizraušanos ar eņģeļu figūru kolekcionēšanu zina tikai retais, tāpēc muzejā skatāmā izstāde ļaus atklāt jaunu Intas dvēseles māksliniecisko stīgu.